PAVOUK Z RÁNA

Dobrý den!

Téma tohoto příspěvku mě napadlo někdy po jaru. Takhle jednoho rána, nic zlého netuše, vstanu, rozsvítím a tfuj, to jsem se lek! Těsně před nosem se mi houpe na nitce pavouk. Nic prý nenese větší smůlu! Přísloví Pavouk z rána – mrzutost a váda se jen tak samo od sebe na světlo světa nedostalo… “No, tě pic! To bude den,” říkám si. “Co si jen počnu?” Já na tohle totiž stoprocentně věřím.

Vidět z rána pavouka

fakt není žádná legrace. Pokud s tím nemáte žádnou zkušenost, rád se podělím, mám dost nastudováno. Je to maličko jinak: Pavouci nikdy nenosí smůlu, ti nosí zásadně štěstí. Umí ale číst na stránkách Osudu a pokud se vám ráno zjeví, tak vás přichází varovat: Osud vám nachystal pekelný den. Pavouka ráno viděti je horší, než potkat pohřebák na kruháči a nebo tři sanitky za sebou. I tak ale považujte za štěstí, že se vám pavouk po ránu ukázal. Říká vám vlastně: “Buď ve střehu!”

Pavouk se vám samozřejmě musí ráno zjevit nečekaně. Když ráno vstanete, prolezete všechny kouty v bytě a pak slzíte nad sebou a nad svou smůlou, tak to neplatí. I když… Poslední dobou mi připadá, že spousta lidí to tak dělá. Aby měli důvod čumět jako měchuřiny a štěkat po lidech jako vzteklí psi.

Při ranním nečekaném setkání s pavoukem zachovejte klid. Neudělejte osudovou chybu a nerozmázněte ho hned plácačkou. Takové hlouposti se dopustí jen sebevrah! Když dodržíte celkem jednoduchý návod, který přikládám, máte slušnou šanci dožít se večera bez úhony:

  1. Pavouka šetrně odstraňte z domu. Dnes se hodně hraje na to, aby to bylo stylové, takže ho vyneste na dvoutisícovce Destinovou nahoru. (Jde to i na obyčejném listu papíru, ale nemá to tak výrazný celebritózní efekt.)
  2. Do ničeho důležitého se nepouštějte, nic nepodnikejte, nic nerozjíždějte, vyvarujte se zásadních rozhodnutí.
  3. Než vyjdete z bytu, na levé ruce potajmu udělejte z ukazováku a prostředníku křížek.
  4. Choďte po levé straně pravého chodníku.
  5. S nikým nemluvte a koukejte se do podlahy.
  6. Jste-li žádáni o pomoc, beze slova utečte.
  7. Pokusí-li se manžel(ka) vyvolat hádku, napočítejte do třinácti, poté podrážděně vyštěkněte: “Já se s tebou nehádám!” a odběhněte vyplakat se do polštáře. Nemáte-li k dispozici polštář, vyplakejte se do něčeho jiného. Doporučuje se hořký pláč a hluboké vzlyky.

Přísloví Pavouk zrána – mrzutost a váda si zapište za uši. Jakmile jste zaznamenali jeho existenci, bude vás provázet celý zbytek života. I mně kdysi nějak utkvělo v paměti. Někde tam bylo a čekalo na svou příležitost. Aby mohlo vytanout ze vzpomínek, až přijde jeho čas. Výrazy utkvělo v paměti a vytanout ze vzpomínek jsem nezařadil do textu jen tak zbůhdarma. Pokud se tyhle výrazy někde objeví, můžete si být jisti, že půjde o tajemno, napínavo a zákeřno.

Nedá vám to:

Hned začnete pátrat, jak to bylo s tím utkvěním a jak to dopadlo s tím vytanutím. Tyhle dva výrazy musí jít ruku v ruce – kdyby někde něco jen utkvělo a pak to nevytanulo, tak to utkvělo docela úplně zbytečně, to dá rozum. A z opačné strany: nemůže nikdy nic odnikud vytanout, pokud to tam předtím neutkvělo. To dá rozum taky.

Abych se vyhnul patáliím s pavouky po ránu, používám jeden osvědčený rituál. Třeba si ho zamilujete taky: Ráno vstanu ještě za tmy a se zavřenýma očima opustím byt. Je to jednoduché a praktické. Už přes tři měsíce tam na mě ten pavouk čeká. Poznal jsem to. Víte jak? Mám smůlu každý den. Ale nedočká se. Musím mu přece ukázat, že ho k životu nepotřebuju. Mám svou hrdost a jen tak něčemu se nepodvolím.

Nevíte, zabírá na ně biolit? Přestává mě bavit to vstávání.

O co kratší příspěvek se mi povedl, o to delší řada mých oblíbených PéEsek vznikla:

P.S.1: Kromě bodů 1 – 7 proti smůle ohromně pomáhá nosit na krku nebo v kapse amulet. Čistě náhodou jsem se seznámil s chlapíkem, co ho nosí už léta a denně děkuje Bohu za to, že takové užitečné věci vůbec existují! Fakt nekecám! Ukazoval mi ho, vypadá jako obyčejný kamínek ovázaný kouskem provázku. Má kouzelnou moc kvůli tomu provázku, který je ze šibenice o úplňkové půlnoci sejmutý, ve svěcené vodě třikrát máčený a uzel vázala jeho slepá babička levou rukou. Chlapík říkal, že když prý si uvědomí, kolikrát už nemusel být mezi živými, tak pokaždé žasne nad sílou toho amuletu. Nespadla na něj ani jediná zeď, nepřejelo ho ani jedno auto, nestal se obětí terorismu a dokonce ani jedno letadlo ho nepotrefilo nečekaným pádem. Taky je prodává, ty amulety. Bere si jen devatenáct stovek za kus. To je skoro zadarmo, když povážíte, jak jsou to užitečné věci. Koupil jsem jich od něj hned deset, že je rozdám nejbližším příbuzným. Chlapík políbil svůj amulet a sdělil mi, že dnes je jeho šťastný den. Chtěl mi při té příležitosti dát množstevní slevu, ale jen tři procenta, víc to nešlo. Amulety by ztratily polovinu své moci a fungovaly by jen v liché dny v sudých týdnech a v sudé dny v lichých týdnech. Nechtěl jsem nikoho z příbuzných ohrozit, tak jsem mu zaplatil plnou cenu a přidal jsem ještě tisícovku jako tuzér. 

P.S.2: Příklad ze života, jak správně pochopit utkvění a vytanutí: Utkvěla jednou zvečera manželčiným přičiněním v lednici čabajka. Druhý den měla z lednice vytanout coby součást obložené mísy na pohoštění očekávané vzácné návštěvy. Řízením Osudu však ráno čabajka z lednice nevytanula, neb v lednici již netkvěla! To byla, panečku, tajemnost, napínavost a zákeřnost! Manželka zrovna to ráno viděla taky pavouka, možná to byl ten, co marně čekal na mně… Měla z toho nervy nadranc a ta chybějící čabajka jí přivodila depresi… Určitě byste tu záhadu nikdy nerozluštili, kdybych vám neprozradil, jak to bylo. Netkvějící a tudíž nevytanuvší čabajka vzala za své v noci, ježto jsem z důvodu nespavosti obsah lednice docela systematicky vyplenil. Když se kácí les, tak lítají třísky. A když plením lednici, beru to patro po patru, čabajku nepřehlížeje.

P.S.3: Kruté nástrahy osudu taky dokážou eliminovat roztomilá koťátka. Jsou to ale potvory proradné, musíte umět správně a včas odhadnout, kdy se ti neřádi přidají na stranu Smůly. Tuto pak distribuují již známým odsouzeníhodným způsobem: běhají lidem přes cestu. Jeden známý kočku objížděl talutou, aby mu tu cestu nezkřížila a rozflákal si auto. Nestihl to, ta mrcha mizerná zrychlila…

P.S.4: Ještě musím zkusit vyzkoumat, jak to má ranní ptáče, když uvidí, sotva vstane, toho pavouka. Jestli doskáče míň, než když ho nevidí. A jestli doskáče v pořádku.

A teď mě už omluvte, musím končit a jít zkusit usnout. Ráno brzo vstávám a nevyspalý jsem nevrlý, hádavý a mrzutý. Možná se sem ale v noci ještě vrátím a doplním nějaký skvělý tip. To víte: špatně spím. A v lednici máme… další čabajku.

Tak dobrou noc a děkuji za pozornost!

(Chcete-li jakkoli reagovat na obsah příspěvku, otevřete si záložku Napište… Děkuji.)

Příspěvek byl publikován v rubrice Co se nikam nehodilo, neu(o)věřitelné se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.