ROSNIČKY

Dobrý den!

Myslím, že slušný pozdrav na začátku přesvědčí čtenáře, že bude stát za to vydržet u čtení až do konce. Stejně se mi ty konce příspěvků daří ze všeho nejlíp. Jsou pokaždé tak nějak na konci a po nich už nic nenásleduje, což možná mnohé čtenáře vede k úlevnému oddechnutí. Ale nezkoušejte chytračit a nemyslete si, že vám bude stačit přečíst si jen poslední dva odstavce a pak můžete mazat zase někam jinam.

V tomto příspěvku se dočtete o předpovídání počasí. Podrobný návod tady ale nehledejte. Spíš se dovíte, proč je pokaždé jinak, než nám slibují.

Pokud pravidelně a s napětím sledujete předpovědi počasí,

  • abyste věděli, jaké počasí nás čeká v nejbližších dnech,
  • abyste si mohli naplánovat práci na zahradě, kolem domu,
  • abyste věděli, jestli má zítra cenu vyrazit s dětmi na výlet,
  • aby vaše manželka věděla, co si má vzít na sebe,

tak jste na správné adrese, neodcházejte a čtěte dál. Počasí na zítra se tady sice nedovíte, ale třeba zjistíte, proč se to nedovíte ani z těch předpovědí počasí. Může prý za to skupina lidí, kteří si předpovídání počasí vybrali jako povolání, či dokonce jako životní poslání. A nebo je to jinak a oni za to nemůžou…?

Říká se jim rosničky.

Až vaše oblíbená televizní rosnička (90-60-90, ale může to být i pohledný ramenáč) slíbí počasí podle vašich představ, buďte si jisti, že takové počasí nebude u vás, nýbrž cca 30 – 300 km od vašeho bydliště. U vás je pokaždé jinak, než slibují a než byste potřebovali. Celkem otevřeně přiznávám, že na rosničky a jejich meteorologické výkony pohlížím s despektem. Zítra se ale koukněte zase, aspoň si spravíte oko. Jinak rosničkám nevěřte, kdo nepochopil, že jen vyplňují vysílací čas, je ztracen.

Počasí si stejně udělá, co chce: Na houby je moc sucho. Na rajčata a okurky je buď moc sucho a nebo moc mokro. Normální teplo neexistuje, buď je moc vedro a nebo moc chladno – vztahuje se k houbám, rajčatům i okurkám. Sníh v zimě nenapadne nikdy akorát, buď je ho moc a nebo moc málo, případně ho napadne akorát, ale buď je to moc brzo a nebo zase moc pozdě. A když je ho akorát a přijde ve správnou dobu, tak ho hledejte těch 30 – 300km od vašeho bydliště.

Proč se rosničkám říká rosničky, nikdo přesně neví. Kdo to vymyslel, taky nikdo přesně neví. Ti, kdo se tohle pokusili nějak objasnit, se zmohli jen na tohle: přízvisko rosnička pro povětrnostní komentátor(k)y je prý odvozeno od jména těch žabek, které jsouce zavřeny ve velké sklenici od okurek lezou po vestavěném žebříčku a podle toho, na kterém špryclíku zrovna sedí a jak často skřehotají, lze uhodnout budoucí vývoj povětrnosti neboli počasí.

Nazývat povětrnostní komentátory(rky) rosničkami je jen takové silně pokulhávající podobenství. Nefalšovaná Rosnička zelená opravdu umí předpovídat počasí. Je to vyzkoušené. ALE: Vypadá jako žába, kuňká jako žába, žije jako žába, protože je to žába. Rosničky povětrnostní nevypadají jako žáby, ani nekuňkají jako žáby. Chybí jim ta zelená, nemají žebříček, nelezou na špryclíky, nebydlí ve sklenici od okurek. Což by zase tolik nevadilo: líp se na ně kouká. Ale předpovídat počasí prostě neumí. Kdo vymyslel tohle přirovnání, nevím. Je to jinak!

A já vím, jak:

(Tenhle odstavec rozhodnopádně nevynechejte.) Moje vysvětlení pojmu rosnička objasňuje vše, co nezahrnuje to výše popsané žabko-sklenico-žebříčko-špryclíkové přirovnání. Zapomeňte na globální oteplování či celosvětové ochlazování: počasí ve světě ovládají kouzla černokněžníků a černokněžnic! Počasí vypadá podle jejich momentální nálady. A jak to souvisí s těmi rosničkami? Takhle:

Kdo zná pohádky, dobře ví, že když políbíte správnou žabku, ta promění se v krásnou princeznu/krásného prince, která(ý) vás za muže/ženu pojme a vy po smrti je(jí)ho otce nejspíš budete pověřeni kralováním.

(Pozn.: To kralování bych bral taky, ale na Hradě máme obsazeno a Miloš překypuje zdravím. Navíc by mi nestačilo políbit žabku, musel bych ještě někde po republice schrastit 50 000 podpisů. Nemám peníze na kampaň a podpisy by tedy musely být za hubičku. Nevím ale, jestli ten Hrad by byla dostatečná odměna za 50 000 hubiček podporovatelům. Ti(y) ošklivější mívají škrablavé fousy a takových bych měl nejvíc. Mladý holky už po mně nejedou… Tak to asi nedám.)

Aby bylo vůbec koho líbat

s vyhlídkou na kralování, musí se nejdřív ze všeho někdo (princezna, princ) proměnit v žábu. Jak se taková šlamastyka přihodí, mám načteno z pohádek: musí na ně zapůsobit mocné a zlé kouzlo. Teprve před nedávnem mi došlo, že trestem za špatné skutky spáchané před tím zakletím není jen to zakletí v nějakou žábu. On jim to ten černokněžník (černokněžnice) se třemi železnými obručemi kolem pasu pěkně vosolí tou povinností předpovídat denně počasí!

Vypadá to asi takhle: před kameru přihopsá žába, rejža zařve: „KAMERA!“, a žába na sebe na tu chvilku vezme lidskou podobu. Jediné, co jí ze žáby zůstane, je kvákání o počasí. V pohádkách se to takhle podrobně nepíše (proč do toho taky tahat děti), tam je prostě princ(ezna) žábou a čeká na vysvobození. V pohádkách je pro žáby trestem jen to čekání na vysvobození. A to bez povinnosti o tom počasí jakkoli se vyjadřovat.

Dneska už je jiná doba, aristokrati už nejsou tolik nafoukaní, aby nechtěli prozradit zdroj svých příjmů. Ale všechno se od nich taky nedozvíme, žejo. Tak se až teprve v Super Práskovém Bleptnutí dozvíte, že princ(ezna) se osamostatnil(a) a živí se jako rosnička. (Túdlenúdle! Já vím svý! Černokněžnickému nápadníkovi princeznička řekla, že je páprda pupkatej, což ho řádně nakrklo a proměnil ji v žábu. Princové něco velmi podobně nevhodného říkají černokněžnicím: „Vo takovou voškrduli bych si ani kolo nevopřel“. Dopadnou stejně.)

…a neštěstí je na světě.

Hlavně pro nás, kdo chceme vědět, jak bude zítra. Nespolehlivost předpovědí to jen potvrzuje – co může vědět taková nafrněné princátko o tlakové výši nad východním Hektopascalem? Zeptejte se nějaké princezny, jaký má názor na vaše nárazovité větry od severozápadu. Zeptejte se princů a princezen, kdo to byli Kyrill a Herwart. Možná se dovíte, že to byli ti věrozvěstové, kteří k nám přinesli písmeno a veselý hlahol. Znají docela něco jiného. Počasí? Pche. Ať si to cucá z prstu ten páprda pupkatej s tou voškrdulí, co je nutí tohle dělat.

Doufám, že už vám je jasné, co působí ten největší problém: Někdo někoho nutí dělat něco, co dotyčného vůbec nebaví. A když někdo dělá něco, co ho neba, tak to vždycky zvojtí. Prostě to udělá, ale jen tak halabala, aby ten páprda a nebo ta voškrdule dali jednomu pokoj.

Aby předpovídání počasí rosničky moc neflinkaly,

tak EU určila pravidla, jak se bude to počasí předpovídat. Aby to vypadalo sofistikovaněji, byla předpověď počasí přejmenována na meteorologický výhled a ten je zveřejňován podle nějaké normy ISO. Jestli jsem to dobře pochopil, tak ISO normy mají zajistit takovou kvalitu produktů a služeb, aby tyto aspoň částečně uspokojily každého a nikdo si nechtěl stěžovat. Správný ISO meteorologický výhled tudíž musí mít potřebný informační rozptyl, aby obsahoval všechny eventuality. (Normy ISO ale neberou v potaz s věkem stoupající náladovost černokněžníků a černokněžnic. Na tom by měli ještě v Bruselu zapracovat.)

A tak, i když lze čekat pro celou Evropu klidné a slunečné počasí, někde v podhůří by přece jen mohlo lehce sprchnout. A máte-li s sebou pro tento případ deštník, tak vám ho může otočit naruby nenadálý závan větru o rychlosti kolem 20m/s (skalní rosničky tento velmi přibližný údaj velmi přesně přepočítávají na 72km/h a mně vstávají chlupy po těle, když to zaslechnu). Takový malér by vám mohl způsobit až sedmdesátikorunovou škodu na šprinclích v parapli z Číny za 69,90 a vy byste mohli projevit jistou nespokojenost s prací instituce mající předpovědi počasí v gesci. (Pozn.: Jak si začnete s čínskými deštníky, hlídejte si rychlost větru, jinak budete obden kupovat nový – rozbité se neopravují, nýbrž zahazují.)

Musíme být rádi,

že pokrokové a ISO norem znalé rosničky do letních předpovědí zatím nezapracovávají i sněžení a náledí. A že na Silvestra nám nehrozí tropickými teplotami s doporučením zesíleného pitného režimu v případě, že se skutečně vyskytnou.

Chápu, že pro tak rozsáhlou a členitou oblast, jako je Česká republika, nelze jasně říct: „Zítra bude všude pršet a bude foukat vítr.“ Chápu dokonce i to, že nelze říct: „Zítra bude pršet a bude foukat vítr. Tato předpověď je platná pro osadu Arnoštovice a okolí v okruhu cca 200km.“ Za mých mladých let, když se předpovídalo počasí převážně podle toho, jak hlavního meteorologa zrovna bralo revma, se to ale uhodnout nechalo.

Mohl jsem být synem disidenta

A stačilo k tomu tak málo. Předpovídat počasí uměl i můj táta, takto vyučený krejčí, který léta pracoval jako horník. Jak to dělal? Jednoduše. Při západu slunce kouknul, jakou barvu mají červánky. Když byly dožluta, tak věděl, že zítra bude foukat vítr. Červánky zbarvené dočervena byly předzvěstí deště a on pokaždé prohlásil: „Západ hoří, východ přijede hasit.“ Ještě, že se ho žádný komunista nezeptal na zítřejší počasí. Jinak by mu to zakázali, možná by ho i pronásledovali za pobuřování, když byl tenkrát svět rozdělený na zlý Západ a hodný Východ. (Už tak měl s nimi oplétačky, když prohlašoval, že Arnoštovice jsou zásobovány elektřinou vyrobenou v místním kravíně. A když byl výpadek, pokřikoval po vsi: „Zase to ty krávy vypnuly!“)

P.S.1: Možná je ale dobře, že pro předpovědi počasí byly vybrány zrovna ty rosničky. Kdyby nějakým nedopatřením padla tato povinnost třeba na lední medvědy, tak bychom předpověď počasí viděli jen dvakrát ročně: Po jaru by vylézal pohublý medvěd z brlohu a to by znamenalo, že se blíží teplejší počasí. A na zimu by nám v televizi ukázali, jak koule tuku obalená do medvědí srsti zalézá do brlohu. A to by znamenalo, že ochlazení na sebe nenechá dlouho čekat. Když dnes prošvihnete předpověď od rosniček, tak se tak moc neděje: nebudete vědět, jak bude zítra. Což nebudete vědět tak jako tak. Prošvihnutá předpověď od ledních medvědů by vedla téměř jistě k potížím: Buď budete celé léto topit a nebo naopak v zimě umrznete, protože nebudete vědět, že už začala topná sezóna.

P.S.2: Zároveň touto cestou zasílám poděkování paní Dolinové za to, že už nepředpovídá počasí. Paní Dolinová mi zase až tak moc nevadila. Když ale použila v předpovědi počasí její oblíbený odborný meteorologický termín SNĚHÁNKA, přepadaly mne záchvaty šílenství.

A kdo neví, co je sněhánka, ví toho o světě hóóódně málo.

Tak pěkný den a SLUNCE V DUŠI!

(Chcete-li jakkoli reagovat na obsah příspěvku, otevřete si záložku Napište… Děkuji.)

Příspěvek byl publikován v rubrice Co se nikam nehodilo se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.