MAŠKARY 2019 V ARNOŠTOVICÍCH

Dobrý den!

Pokud hledáte zprávu o průběhu Maškar 2019 v Arnoštovicích, už jen podle nadpisu je vidět, že jste na správném místě. Měli jsme je letos naplánované na 16. března. Všichni jsme se těšili a vyráběli masky. A to je všechno. Z celé akce zbyl jen nadpis a zkažená nálada. Kvůli počasí jsme akci odpískali.

Ačkoli předpovědi počasí neslibovaly nic extrovního, spoléhali jsme na pravidelné nepřesnosti v meteorologických výhledech založené na nepředvídatelných odchylkách a obvyklých neodstranitelných chybách v numerických modelech. Jestli si vzpomínáte, tak loni v létě z těch odchylek a nepřesností pro celou republiku vycházely předpovědi silných dešťů. Tady u nás ani nekáplo, ještě teď mám v dlaních vytlačené mozoly od konví. Bylo takové sucho, že by se nikdo ani nepodivil, kdyby se při cestě do práce setkal s velbloudí karavanou nebo zahlídnul líbající se milence někde stranou od silnice, mezi kaktusy. Už dlouho dopředu jsem promýšlel, co a jak o těch maškarách napíšu. To abych dal jasně najevo, že nám arnoštovákům na nich záleží a skoro neznáme nic důležitějšího. A taky abych si napravil reputaci z loňských maškar, o nichž jsem zveřejnil článek až tři čtvrtě roku po jejich konání. Ten nese jméno Maškary 2018 Arnoštovice a najdete ho v pravém bočním panelu.

Pokažené počasí

Jak vidíte, zmínka o arnoštovských maškarách tady sice je, jen obsah je jiný, než jsem si vysnil. Letos mi k tomu stačily tři věty. A jelikož už nevidím a nenacházím žádný další důvod v tomto tématu pokračovat, obuju se trochu do toho počasí. Pije mi už delší dobu krev, pořád jsou s ním nějaké potíže. Předpovídat to asi nejde a nebo to nikdo neumí. Dělá si, co chce a když si něco umane, nikdo s ním nehne. Když má pršet, ani nekápne, sněží si podle nálady. Když jeden potřebuje slušné počasí, cedí. A do toho větry, že by to člověka povalilo. Tfujtajbl. Mám toho dost!

Ale to počasí asi taky.

Tentokrát nám ukázalo, kdo tady bude velet, už v pátek. V poledne začalo kapat, kvečeru se rozpršelo a pršelo celou noc jen proto, aby nemuselo poránu začínat znova. Nevím, co proti nám pořád má. Ale třeba se jen necítilo a nemělo na nás náladu. Ono stejně předtím tak nějak chrmlalo a pokuckávalo, nestálo za nic. Takové to ani jo, ani ne, znáte to, nebylo mu nejspíš nijak do skoku. Už celý týden předtím bylo takové zavlhlé, udýchané, nezdravé, nakřáplé. Každou chvilku zabuchcalo a posmrkávalo. A z toho zavlhnutí, buchcování a posmrkávání se nějak zapařilo, pak ho trochu ofouknul studený vítr od severozápadu a bylo to.

Sotva jsem v sobotu vstal, letím k oknu, prší. Vypláznul jsem na počasí jazyk a ač to jindy nedělám, neudržel jsem se a ukázal mu prostředníček. Urazilo se, naštvalo se. Plakalo až do večera, vzteky se i připočůrlo. A co, je mi to fuk. Zkazilo nám maškary, ať si trhne. Možná by bylo lepší, kdyby někdo ty předpovědi zakázal a nebo donutil předpovídače počasí, aby povinně informovali hltače jejich produktů o škodlivosti nadměrné spotřeby. Třeba něco podobného, jako na cukrovinkách ochucených umělými sladidly:

“Nadměrné sledování meteorologických výhledů může přivodit zažívací potíže.”

A máme to z krku, to to dneska šlo, pane. A už zbývá jen pár PéeSek:

P.S.1: Já se tomu počasí někdy nedivím, že dělá naschvály. Kdo to má pořád snášet. Předpovědi počasí málokdy odpovídají skutečnosti. Asi je vypracovávají propadlí učni z delfské věštírny. Když jim ve druhém a třetím ročníku jejich odborná lektorka paní Pýthie vštěpovala zásady předpovídání budoucnosti, buď chyběli a nebo nedávali pozor. Dali se na počasí, neb je nejmíň rizikové, co se týče spolehlivosti. Poznáte je tak, že si pořád prozpěvují písničku, jejíž první sloka končí “nebude-li pršet, nezmoknem”. 

P.S.2: V poslední době s dětmi se zájmem sledujeme jeden předpovědní videoblog. Jde tam o výdělek, a tak než doběhne reklama, změní se dvakrát počasí. Dalo trochu práce do toho proniknout, ale už po shlédnutí třech dílů i děti usoudily, že to není předpověď, ale nějaká nová legrace. Takže teď se nejdřív dosyta vychechtáme a pak se vášnivě přeme o to, jak vlastně bude zítra. Po takové předpovědi aby si člověk v kteroukoli roční dobu obul sněžnice a do kapsy saka skryl deštník. V aktovce si nechávejte místo pro pláštěnku a příruční hromosvod. A kdyby uhodilo neočekávané vedro, do zbylého místa v aktovce nacpěte, jen tak, pro jistotu, bermudy a lehké tričko s kapucí. Dvoje “jégrhózny” pro případ, že ta předpověď neklapne, lehko unesete pod kalhotami.

P.S.3: Pak někomu může módní policie vytýkat, že nosí v sandálech fusekle. To není buranství, to je pojistka, aby to člověk neodmarodil.

P.S.4: Úplně na konec už jen optimistická zpráva: Na letošek připravené maškarní kostýmy jsou uloženy ve skříni a čekají na příští maškary. Musím tam dát naftalín, aby mi masku nesežrali moli. Hanbou bych se propadl.

Tak děkuji za pozornost a třeba zase někdy příště!

(Chcete-li jakkoli reagovat na obsah příspěvku, otevřete si záložku Napište… Děkuji.)

Příspěvek byl publikován v rubrice Co se nikam nehodilo, o společenském dění v Arnoštovicích se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.