KRÁLÍCI, DIPLOMY A KOMINÍCI

Dobrý den!

Možná vám název tohoto příspěvku přijde trochu popletený. A možná po dočtení budete kroutit hlavou a litovat čas, který jste tady promarnili, protože vám přijde popletený celý ten příspěvek. Mně to ale nedalo.

Co myslíte,

je jedno, jestli je ministrem promovaný inženýr a nebo jen Tonda Odvedle, nebo není? Znáte toho inženýra? Že ne? Hm. A znáte Tondu Odvedle? No, toho kominíka přece. Když se vám ucpe komín, přijde na zavolání hned zítra a můžete znova fajrovat.

Já bych tím ministrem měl radši toho inženýra. Ten se na to hodí víc – nevymetá komíny, na zavolání nepřiběhne. Ale Tonda? Tonda jo, na toho je spolehnutí. Koncem roku přinese kalendář a mázne holky sazemi po tváři, aby jim to napřesrok zase slušelo. A taky pro štěstí. Kdyby nám udělali z Tondy ministra, tak už nám nevymete, nebude mít čas. Časem určitě zpychne a zahodí štětku i s koulema. A kalendář? Ten vám pošlou jeho lidi. Splátkový.

Inženýr si zatím bude dřepět doma, na břiše bude točit mlejnek a… nevymete vám taky. Nemá ani štětku! Musel by si vypůjčit od Tondy. A bojí se výšek. Zdolal dvě, možná i tři. A už má dost. (Tonda jich dělá i třicet denně!)

Jak vidíte, inženýra mít ministrem je praktická záležitost. Vytáhněte ho z toho gauče, ať maká! Neubyde nám nedostatkový kominík a všichni můžeme fajrovat na plný pecky.

Nojo, ale…

když je potřeba něco někde zařídit, hodil by se na ten post zase líp kominík. Když by bylo něco neprůchodné, věděl by hned, kudy to prošťouchnout, aby to průchodné bylo. Kominík v tom má praxi, celý život nedělá nic jiného. Tonda by možná prošťouchnul i toho zatím neprůchodného Pocheho… (To musí být stejně děs, být už několik týdnů neprůchodný: já to měl dvakrát na pár dní a myslel jsem, že puknu).

Tondy by ale bylo na ministra škoda. Takový šikovný chlap a najednou v celém okolí po něm prázdno; co bychom si počali. Jen ať si tam dají toho inženýra. Co na tom, že trochu opisoval. Kdo nikdy nic neopsal, ať zvedne ruku. Opisoval jsem i já. I Tonda. Jinak by se nestal kominíkem. Nešel mu pravopis. Řekněte sami: potřebuje snad kominík pravopis? Ne. Potřebuje štětku, koule, výuční list a fortel.

A řekněte sami:

Potřebuje snad ministryně spravedlnosti vědět, kolik čítá a též sežere roj králíků a kolikrát ročně se vůbec králíci rojí? Jak často se u nich musí vybírat med, aby netloukli hlavou o strop kotce? Nepotřebuje. A když něco opíše do diplomové práce špatně a s překlepy, budou se snad podle těch chyb chovat ti králíci? Nebudou. Je jim fuk, co si kdo píše do diplomky. Byla pěkně napsaná? A dostala za to pochvalu? Byla a dostala. A diplom? Červený! Řekla, že pracovala poctivě? Řekla. Kdo jednou dostane důvěru od voličů, tomu se musí věřit, to by byli voliči sami proti sobě. Tak bych jí to věřil a nechal bych ji dělat tu ministryni.

Panu premiérovi 

vůbec nezávidím, když to má tak těžké s hledáním vhodných kandidátů na ministry a ministryně. Už ani do vlády nejsou lidi. Musím mu pochválit, že na to jde jako starý praktik. Že tam chce inženýry, bakaláře, embéáčka a další vysokoškolsky vzdělané lidi. A že nám nešahá do těch kominíků, abychom mohli aspoň fajrovat, když už si nezasloužíme nic lepšího. Přeju panu Babišovi, aby měl příště víc štěstí a trefil na toho pravého, který (fakt!) něco vymyslel sám. Ti se ale na ta ministerstva nijak nehrnou, dokážou se uživit něčím svým… Nebo aby aspoň občas narazil na takového, který sice švindloval, ale udělal to tak šikovně, že se na to při největším úsilí nepřijde. Třeba na to někdo časem vymyslí nějakou suprovou appku do androida a bude po odhalování. To by bylo terno!

Ono to sestřelování na objednávku a na revanš jednou skončí a zase bude dobře. Stačí pár dnů vydržet, než bude frčet něco jiného. Teď už je zas o čem psát: Přišla vlna veder a čeští novináři, telehlasatelé a rozhlasatelé žijí teplotními rekordy. Když k tomu oprášíme dlouhotrvající sucho, máme zas téma na týden. A už jsem taky dost dlouho nic nečetl a neslyšel o Jaromírově kolenu nebo kyčli. Nevíte někdo, jak se jim vede? To vydá na měsíce. Národ se třese, jak dopadne Sparta – ta hrůza, kdyby té cizinecké legii s jedním slavným Čechem na lavičce náhradníků zase nevyšel postup. (Což zkusit najmout příští rok Marťany?) A po švindlování s diplomy zůstane jen trochu smrádku.

Asi je úplně jedno, kdo tam bude. Kdo tam byl. Kdo tam chce být. Kdo tam koho chce a nebo nechce… Všichni někdy švindlovali.

 

P.S.1: Musím se zeptat Tondy Odvedle, co by dělal, kdyby se začalo zkoumat, zda nezískal výuční list podvodem a při čištění komína u učňovské zkoušky nestrkal štětku do stejné díry, jako jeho předchůdce. Jestli ho při tom aspoň citoval. A jestli by nechtěl dokázat svou erudici vypracováním odborného pojednání s názvem Možnosti využití vlastnoručně vypěstovaných králíků k svépomocnému čistění komínů. Co kdyby přece jen vzal to ministerstvo…

P.S.2: Pěstoval jsem taky nějaký čas králíky. Byly s nimi jen problémy: vyrojili se každé ráno a chtěli žrát. Co jsem se kolem nich naběhal a pak během pár dní pošli na králičí mor. Až na jednoho. Pakáž nevděčná. (Toho posledního jsem semlel do sekané. Jinak to nešlo, byl to samec samá šlacha.) A králíkárna? Shořela na čarodějnicích.

A je pokoj.

Děkuji za pozornost!

(Chcete-li jakkoli reagovat na obsah příspěvku, otevřete si záložku Napište… Děkuji.)

Příspěvek byl publikován v rubrice Co se nikam nehodilo, neu(o)věřitelné se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.