ZACHRAŇTE JI!

Dobrý den!

Omlouvám se za malé odmlčení, doufám, že jste si ode mě odpočinuli a že se nikomu moc nestýskalo. Měl jsem něco neodkladného, ale už jsem zpět a mám hlavu plnou tipů na nové a kvalitní příspěvky. Musím to vzít ale popořádku. Nejdřív si dovolím vykřiknout:

Kultura v Arnoštovicích je v posledním tažení. Zachraňte ji!

To není planý výkřik, fakt to s ní jde u nás s kopce. Hned, jak vyšel příspěvek Kam za jarní kulturou, jsem si začal po chvilkách předepisovat, jak u nás ta kultura jede. Všechno jsem to pak vyhodil – maškary jen tak tak, na Vítězný únor nikdo (považte!) nechtěl nést transparenty. Nejsem blázen, abych s tím lítal po návsi sám. A mávátka? Ta nosily vždycky děti. Když se dověděly, že při Vítězném únoru se nekoleduje, tak nešly. Dřív si koledovali jen ti, co se oslav Vítězného února neúčastnili s dostatečným nadšením. A domů toho moc nepřinesli, ač leckdy dostali pěkně naloženo.

Velikonoce sice jakžtakž, zvony si odletěly zase do Říma. Ještě jsem nepřišel na to, proč tam vlastně lítají, vrátily se ale včas, v tom je na ně celkem spolehnutí. A koleda se dětem taky povedla. Ještě měsíc jsem jim chodil tajně vyjídat vykoledované zásoby a nepoznaly to. Tolik toho bylo. Besídku k MDŽ nikdo nezorganizoval, tak jsem sázel na to, že zaperlí aspoň ty umělkyně pozvané na upálení čarodějnic.

Dopadlo to zase špatně:

Členky uměleckého souboru se rozhodly namísto obvyklého způsobu dopravy (viz plakát) využít služeb Českých drah. Asi chtěly zkusit aspoň jednou v životě něco jiného. Jelikož se zcela dobře neorientovaly v tom, jak je železniční doprava organizována, nasedly do špatného vlaku a dojely úplně jinam. Mám na dráze jisté kontakty, i zjistil jsem, že byly vyloučeny z přepravy ve stanici Čertova Stěna (JČ) – neměly jízdenky a průvodčímu drze tvrdily, že jedou na Babišovu slevu pro studenty. Navíc budily odpor spolucestujících. Nejen vzhledem, ale především nesnesitelným zápachem nemytých nohou. Hádaly se mezi sebou jakýmsi nesrozumitelným jazykem a vypadaly, že pod zástěrami ukrývají výbušné vesty. Přes přísné zákazy kouřily během přepravy elektronické jointy, jedna dokonce vláčela po vlaku vodní dýmku. Po opuštění vlaku je více nikdo nespatřil…

…na jednom německém hraničním přechodu byla později zadržena dodávka převážející nelegální migranty. Měla falešnou tureckou registrační značku. Řidič byl vzat do vazby a migranti se údajně vypařili beze stopy. Tak si myslím, že v tomto případě o migranty nešlo.

Na shánění náhrady už bylo pozdě.

A stejně by bylo zbytečné: nějaký magor*/ nám tři dny před akcí zapálil čarodějnickou hromadu větví a klacků. (*/ Slovo magor jsem dlouho zvažoval s obavou, že pohorší útlocitnější čtenáře. Našel jsem i vhodnější název, ale ten se zde nedá použít už vůbec.) Magora časem dopadneme a ztrestáme zahrabáním do mraveniště hned poté, co bude řádně vyšlehán kopřivami v bio kvalitě (rozuměj: sklizenými v poledním žáru u dobře vyleželého hnojiště). Opět pouze z obavy o ty útlocitnější čtenáře nemohu zveřejnit, která část magorova těla bude postižena nejvíce.

Přeji všem pěkný den a děkuji za čas strávený při četbě. Ten pěkný den neplatí pro magora.

ZK

P.S.1: Jediné, co nám tu kulturu trochu podrželo nahoře, byl zásah PČR, která jednoho dne rozvinula v polích kolem Arnoštovic rojnici, pátrajíc po několika nezvěstných manželkách, jež se nevrátily z výměnného pobytu s vysokou sledovaností. Dvě další byly vyloučeny z kolektivu pokoušejícího se vybudovat si imunitu proti vlastní blbosti na jakémsi opuštěném ostrově a nevrátily se z vycházky. A ty poslední tři se měly někde ládovat v přímém přenosu, už pro ně měli prostřeno a dámy se neráčily obtěžovat. Ta televize místo plánovaného pořadu ukazovala celou hodinu koťátka pijící mléko z misky. Moderátor se zhroutil, neb nebylo co vtipně komentovat. Celé to bylo podle diváků nesnesitelné, neboť tento jinak poetický obrázek byl zhusta prostříhán reklamou. A zábava? Žádná. Kdyby se ta koťata u té misky aspoň servala, aby bylo na co koukat.

P.S.2: Musím doporučit místním spolkům (o těch je zmínka např. zde), že by bylo vhodné začlenit do jejich výborů společného kulturního referenta, aby akce získaly organizovanou podporu.

P.S.3: Poznámka ke GDPR: Jistě jste zaznamenali, že GDPR je vlastně legrace, kterou si z nás vtipálkové z Bruselu udělali. Takže se k jejich vtipu připojuji tímto komentářem:

  1. Mojewebka.cz neshromažďuje žádné osobní údaje. Sháním pouze osobní údaje magora, jelikož soudím, že výše popsaná mravenčí lázeň s kopřivovou masáží by mu byla ku prospěchu a přestal by dělat podobné voloviny.
  2. Osoby popisované v příběhu nejsou jmenovány a jejich charakteristiky jsou natolik vágní, že je podle těchto údajů nelze ani blíže identifikovat. Na plakátu v tomto článku odkazovaném jsou tváře členek folklorního tělesa zveřejněny s jejich výslovným souhlasem. (Tohle budu tvrdit až do jejich deportace na území ČR z některé členské země EU. Pak to tvrzení smažu a budu dělat, jako by nic.) 

(Chcete-li jakkoli reagovat na obsah příspěvku, otevřete si záložku Napište… Děkuji.)

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Co se nikam nehodilo, o společenském dění v Arnoštovicích se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.